Piala Donya FIFA 2010

Saka Wikipédia, Bauwarna Mardika abasa Jawa / Saking Wikipédia, Bauwarna Mardika abasa Jawi
Langsung menyang: pandhu arah, pados
Piala Donya FIFA 2010
FIFA World Cup South Africa 2010
World Cup 2010 logo.png
Logo resmi Piala Donya FIFA 2010
Informasi turnamèn
Tuan omah Flag of Afrika Kidul Afrika Kidul
Tim peserta 32 (dari 6 konferederasi)
Papan penyelenggaraan 10 (di 9 kota)

Piala Donya FIFA 2010 iku edisi kasangalas Piala Donya FIFA, sing bakal diselenggarakaké ing Afrika Kidul, 11 Juni nganti 11 Juli 2010. Edisi iki arupa edisi pisanan Piala Donya dilaksanakaké ing bawana Afrika. Kompetisi sing dianakaké ing Bawana Afrika sing klebu wilayah CAF iki andadèkaké OFC minangka siji - sijiné konfederasi sing durung naté dadi panggonan penyelenggaraan Piala Donya FIFA. Pertandingan pambukaan lan pertandingan final bakal dianakaké ing Stadion Soccer City, ing kutha paling gedhé Afrika Kidul, Johannesburg.

Pemilihan tuan omah[sunting | sunting sumber]

Bawana Afrika dipilih dadi tuan omah kompetisi iki minangka bagéyan saka kawicaksanan anyar FIFA kanggo nganakaké rotasi papan penyelenggaraan turnamen Piala Donya FIFA ing antara konfederasi - konfederasi FIFA.

Ing ngisor iki lima negara sing ngajokaké pencalonan tuan omah penyelenggara.

Miturut kaputusan Komite Eksekutif FIFA sing ora marengaké anané tuan omah bebarengan, Flag of Tunisia.svg tunisia mundur saka prosès pencalonan. Komite Eksekutif uga mutusaké ora nerusaké pencalonan tunggal Flag of Libya.svg libya, amarga ora ngebaki kabèh katentuan sing tinulis jroning dhaptar persyaratan resmi sing diwetokaké déning FIFA.

Ing ngisor iki asil pemungutan swara kanggo panentuan pungkasan tuan omah penyelenggara.

Negara Gunggung Swara
Flag of Afrika Kidul Afrika Kidul 14
Flag of Maroko Maroko 10
Flag of Egypt.svg Mesir 0

Asil pamungutan swara iki diumumaké déning Presidhèn FIFA, Sepp Blatter ing konferènsi pèrs tanggal 15 Mei 2004 ing Zürich, Swiss. Miturut asil kasebut, Afrika Kidul dadi tuan omah penyelenggara turnamen iki.

Kualifikasi[sunting | sunting sumber]

Minangka tuan omah penyelenggara, Afrika Kidul bisa mlebu puteran final sacara otomatis. Nanging, Afrika Kidul uga mèlu babak kualifikasi Zona Afrika amarga kualifikasi iki uga dadi babak kualifikasi tumrap Piala Afrika 2010. Bab ku andadèkaké Afrika Kidul dadi tim tuan omah pisanan sing partisipasi jroning kualifikasi wiwit Piala Donya FIFA 1934. Kayadéné ing musim sadurungé, juara bertahan, yakuwi Italia, wajib mèlu babak kualifikasi lan ora ngéntukaké papan sacara otomatis.

Pangundian kanggo babak kualifikasi Piala Donya FIFA 2010 dianakaké ing Durban, Afrika Kidul tanggal 25 November 2007.

Tim peserta[sunting | sunting sumber]

Ing ngisor iki 32 tim sing lolos puteran final. (disusun sacara alfabetis)

AFC (4)
CAF (5+1)
CONCACAF (3)
CONMEBOL (5)
OFC (1)
UEFA (13)

Iki minangka Piala Donya pisanan tanpa tim debutan sing maju, senadyan 2 tim, yaiku Flag of Slovakia.svg Slowakia lan Flag of Serbia.svg Serbia wis main sadurungé minangka kesatuan negara. Jroning kaloro kasus iki, FIFA nganggep tim – tim iki nerusaké rekor saka negara sadurungé.

Maskot[sunting | sunting sumber]

Zakumi, maskot resmi turnamen.

Maskot resmi turnamèn edisi iki yaiku Zakumi. Zakumi iku macan tutul awarna kuning, kanthi rambut "nyentrik" awarna ijo, nganggo kaos mawa tulisan "South Africa 2010", lan celana cendhak awarna ijo, lan pinuju nyekel bal. Zakumi Lair 16 Juni 1994, persis Dina Pemuda ing Afrika Kidul saéngga bakal dirayakaké sacara global kanthi judhul Piala Donya FIFA 2010.

Jeneng Zakumi asal saka tembung "Za", sing dadi kodhe rong huruf tumrap Afrika Kidul, lan "kumi", tembung sing tegesé sepuluh jroning manéka basa Afrika.[1]

Bal pertandingan[sunting | sunting sumber]

Bal resmi sing dianggo ing pertandingan Piala Donya 2010 yaiku Jabulani. Bal iki digawé déning Adidas, lan dikenalaké tepat sadurungé pangundian grup piala donya 2010 tanggal 4 Desember 2009. Jabulani miturut basa Zulu maknané "ngrayakaké"

Papan penyelenggaraan[sunting | sunting sumber]

10 stadion ing 9 kutha ing Afrika Kidul dipatah kanggo menyelenggarakan turnamen iki.

Johannesburg Durban Cape Town Johannesburg Pretoria
Stadion FNB Stadion Moses Mabidha Stadion Green Point Stadion Ellis Park Stadion Loftus Versfeld
Kapasitas : 94.900 Kapasitas : 70.000 Kapasitas : 69.070 Kapasitas : 62.567 Kapasitas : 51.760
Loftus Versfeld Stadium.jpg
Port Elizabeth Bloemfontein Polokwane Nelspruit Rustenburg
Stadion Nelson Mandela Bay Stadion Free State Stadion Peter Mokaba Stadion Mbombela Stadion Royal Bafokeng
Kapasitas : 48.000 Kapasitas : 48.070 Kapasitas : 46.000 Kapasitas : 44.000 Kapasitas : 42.000
150px 150px

South Africa 2010 FIFA World Cup.svg

Durban
Port Elizabeth
Rustenburg
Nelspruit
Pretoria
Bloemfontein
Johannesburg
Cape Town
Polokwane


Wasit[sunting | sunting sumber]

Oktober 2008, FIFA ngetokaké dhaptar 38 calon wasit sing bakal mimpin pertandingan Piala Donya FIFA 2010. [2]

(Cathetan : umur diitung per 22 Oktober 2008, wektu dhaptar diwetokaké)

Asia
Jeneng Negara Tanggal Lair
Khalil Ibrahim Al Ghamdi Flag of Saudi Arabia.svg Arab Saudi 2 September 1970 (umur 38 taun)
Matthew Christopher Breeze Flag of Australia.svg Australia 10 Juni 1972 (umur 36 taun)
Ravshan Irmatov Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistan 9 Agustus 1977 (umur 31 taun)
Subkhiddin Mohammed Salleh Flag of Malaysia.svg Malaysia 17 November 1966 (umur 41 taun)
Yuichi Nishimura Flag of Japan.svg Jepang 17 April 1972 (umur 36 taun)
Afrika
Jeneng Negara Tanggal Lair
Mohamed Benouza Flag of Algeria.svg Aljazair 26 September 1972 (umur 36 taun)
Coffi Codjia Flag of Benin.svg Benin 9 Desember 1967 (umur 40 taun)
Koman Coulibaly Flag of Mali.svg Mali 4 Juli 1970 (umur 38 taun)
Jerome Damon Flag of South Africa.svg Afrika Kidul 4 April 1972 (umur 36 taun)
Eddy Maillet Flag of Seychelles.svg Seychelles 19 Oktober 1967 (umur 41 taun)
Amerika Lor, Tengah dan Karibia
Jeneng Negara Tanggal Lair
Joel Aguilar Flag of El Salvador.svg El Salvador 2 Juli 1979 (umur 29 taun)
Benito Archundia Flag of Mexico.svg Meksiko 21 Maret 1966 (umur 42 taun)
Carlos Batres Flag of Guatemala.svg Guatemala 2 April 1968 (umur 40 taun)
Jair Marrufo Flag of the United States.svg Amérika Sarékat 19 Juni 1977 (umur 31 taun)
Marco Antonio Rodríguez Flag of Mexico.svg Meksiko 10 November 1973 (umur 34 taun)
Amerika Kidul
Jeneng Negara Tanggal Lair
Carlos Amarilla Flag of Paraguay.svg Paraguay 26 Oktober 1970 (umur 37 taun)
Héctor Baldassi Flag of Argentina.svg Argentina 5 Januari 1966 (umur 42 taun)
Jorge Larrionda Flag of Uruguay.svg Uruguay 9 Maret 1968 (umur 40 taun)
Pablo Pozo Flag of Chile.svg Chili 27 Maret 1973 (umur 35 taun)
Óscar Ruiz Flag of Colombia.svg Kolombia 1 November 1969 (umur 38 taun)
Carlos Eugênio Simon Flag of Brazil.svg Brasil 3 September 1965 (umur 43 taun)
Martín Vázquez Flag of Uruguay.svg Uruguay 14 Januari 1969 (umur 39 taun)
Oseania
Jeneng Negara Tanggal Lair
Michael Hester Flag of New Zealand.svg Selandia Anyar 2 Mei 1972 (umur 36 taun)
Peter O'Leary Flag of New Zealand.svg Selandia Anyar 3 Maret 1972 (umur 36 taun)
Eropah
Jeneng Negara Tanggal Lair
Ivan Bebek Flag of Croatia.svg Kroasia 30 Mei 1977 (umur 31 taun)
Olegário Benquerença Flag of Portugal.svg Portugal 18 Oktober 1969 (umur 39 taun)
Massimo Busacca Flag of Switzerland.svg Swiss 6 Februari 1969 (umur 39 taun)
Frank De Bleeckere Flag of Belgium.svg Belgia 1 Juli 1966 (umur 42 taun)
Thomas Einwaller Flag of Austria.svg Austria 25 April 1977 (umur 31 taun)
Grzegorz Gilewski Flag of Poland.svg Polandia 24 Februari 1973 (umur 35 taun)
Martin Hansson Flag of Sweden.svg Swedia 6 April 1971 (umur 37 taun)
Viktor Kassai Flag of Hungary.svg Hongaria 10 September 1975 (umur 33 taun)
Stéphane Lannoy Flag of France.svg Prancis 18 September 1969 (umur 39 taun)
Tom Henning Øvrebø Flag of Norway.svg Norwegia 26 Juni 1966 (umur 42 taun)
Roberto Rosetti Flag of Italy.svg Italia 18 September 1967 (umur 41 taun)
Wolfgang Stark Flag of Germany.svg Jerman 20 November 1969 (umur 38 taun)
Alberto Undiano Mallenco Flag of Spain.svg Spanyol 8 Oktober 1973 (umur 35 taun)
Howard Webb Flag of England.svg Inggris 14 Juli 1971 (umur 37 taun)
Tanggal 5 Februari 2010, FIFA ngetokaké dhaptar wasit dan asisten wasit sing bakal tugas ing turnamen iki. [3]
Wasit Asisten wasit
Zona Asia
Flag of Saudi Arabia.svg Khalil Ibrahim Al Ghamdi Flag of Iran.svg Hassan Kamranifar Flag of the United Arab Emirates.svg Saleh Mohamed A. H. Al Marzouqi
Flag of Uzbekistan.svg Ravshan Irmatov Flag of Uzbekistan.svg Rafael Ilyasov Flag of Kyrgyzstan.svg Bahadyr Kochkarov
Flag of Malaysia.svg Subkhiddin Mohammed Salleh Flag of the People's Republic of China Yuxin Mu Flag of Singapore.svg Jeffrey Goh Gek Pheng
Flag of Japan.svg Yuichi Nishimura Flag of Japan.svg Toru Sagara Flag of South Korea.svg Hae Sang Jeong
Zona Afrika
Flag of Mali.svg Koman Coulibaly Flag of Morocco.svg Redouane Achik Flag of Angola.svg Manuel Candido
Flag of South Africa.svg Jerome Damon Flag of Rwanda.svg Célestin Ntagungira Flag of South Africa.svg Enock Molefe
Flag of Seychelles.svg Eddy Maillet Flag of Cameroon.svg Evarist Menkouande Flag of Tunisia.svg Bechir Hassani
Zona Amerika Lor, Tengah, dan Karibia
Flag of El Salvador.svg Joel Aguilar Flag of El Salvador.svg William Torres Flag of El Salvador.svg Francisco Zumba
Flag of Mexico.svg Benito Archundia Flag of Canada.svg Hector Vergara Flag of Mexico.svg Marvin Cesar Torrentera Rivera
Flag of Guatemala.svg Carlos Batres Flag of Costa Rica (state).svg Leonel Leal Flag of Honduras.svg Carlos Pastrana
Flag of Mexico.svg Marco Antonio Rodríguez Flag of Mexico.svg José Luis Camargo Callado Flag of Mexico.svg Alberto Morin Mendez
Zona Amerika Kidul
Flag of Argentina.svg Héctor Baldassi Flag of Argentina.svg Ricardo Casas Flag of Argentina.svg Hernan Maidana
Flag of Uruguay.svg Jorge Larrionda Flag of Uruguay.svg Pablo Fandino Flag of Uruguay.svg Mauricio Espinosa
Flag of Chile.svg Pablo Pozo Flag of Chile.svg Patricio Basualto Flag of Chile.svg Francisco Mondria
Flag of Colombia.svg Óscar Ruiz Flag of Colombia.svg Abraham Gonzalez Flag of Colombia.svg Humberto Clavijo
Flag of Brazil.svg Carlos Eugênio Simon Flag of Brazil.svg Altemir Hausmann Flag of Brazil.svg Roberto Braatz
Flag of Uruguay.svg Martín Vázquez Flag of Uruguay.svg Carlos Pastorino Flag of Uruguay.svg Miguel Nievas
Zona Oseania
Flag of New Zealand.svg Michael Hester Flag of New Zealand.svg Jan-Hendrik Hintz Flag of Tonga.svg Tevita Makasini
Flag of New Zealand.svg Peter O'Leary Flag of New Zealand.svg Brent Best Flag of the Solomon Islands.svg Matthew Taro
Zona Eropah
Flag of Portugal.svg Olegário Benquerença Flag of Portugal.svg Jose Manuel Silva Cardinal Flag of Portugal.svg Bertino Miranda
Flag of Switzerland.svg Massimo Busacca Flag of Switzerland.svg Matthias Arnet Flag of Switzerland.svg Francesco Buragina
Flag of Belgium.svg Frank De Bleeckere Flag of Belgium.svg Peter Hermans Flag of Belgium.svg Walter Vromans
Flag of Sweden.svg Martin Hansson Flag of Sweden.svg Henrik Andren Flag of Sweden.svg Stefan Wittberg
Flag of Hungary.svg Viktor Kassai Flag of Hungary.svg Gabor Eros Flag of Hungary.svg Tibor Vamos
Flag of France.svg Stéphane Lannoy Flag of France.svg Eric Dansault Flag of France.svg Laurent Ugo
Flag of Italy.svg Roberto Rosetti Flag of Italy.svg Paolo Calcagno Flag of Italy.svg Stefano Ayroldi
Flag of Germany.svg Wolfgang Stark Flag of Germany.svg Jan Salver Flag of Germany.svg Mike Pickel
Flag of Spain.svg Alberto Undiano Mallenco Flag of Spain.svg Fermin Martinez Ibanez Flag of Spain.svg Juan Carlos Yuste Jimenez
Flag of England.svg Howard Webb Flag of England.svg Darren Cann Flag of England.svg Michael Mullarkey

Pengundian final[sunting | sunting sumber]

Pangundian grup diayahi ing Pusat Konvensi Internasional Cape Town, Cape Town, Afrika Kidul tanggal 4 Desember 2009, wiwit jam 19.00 wektu saenggon utawa jam 00.00 WIB. [4]. Upacara pangundian dipimpin déning aktris Afrika Kidul, Charlize Theron, didampingi déning Sekretaris Jenderal FIFA, Jérôme Valcke.[5]

Asil pangundian.

Grup A Grup B Grup C Grup D

Flag of South Africa.svg Afrika Kidul
Flag of Mexico.svg Meksiko
Flag of Uruguay.svg Uruguay
Flag of France.svg Prancis

Flag of Argentina.svg Argentina
Flag of Nigeria.svg Nigeria
Flag of South Korea.svg Koréa Kidul
Flag of Greece.svg Yunani

Flag of England.svg Inggris
Flag of the United States.svg Amérika Sarékat
Flag of Algeria.svg Aljazair
Flag of Slovenia.svg Slovenia

Flag of Germany.svg Jerman
Flag of Australia.svg Australia
Flag of Serbia.svg Serbia
Flag of Ghana.svg Ghana

Grup E Grup F Grup G Grup H

Flag of the Netherlands.svg Walanda
Flag of Denmark.svg Denmark
Flag of Japan.svg Jepang
Flag of Cameroon.svg Kamerun

Flag of Italy.svg Italia
Flag of Paraguay.svg Paraguay
Flag of New Zealand.svg Selandia Anyar
Flag of Slovakia.svg Slowakia

Flag of Brazil.svg Brasil
Flag of North Korea.svg Koréa Lor
Flag of Côte d'Ivoire.svg Pantai Gadhing
Flag of Portugal.svg Portugal

Flag of Spain.svg Spanyol
Flag of Switzerland.svg Swiss
Flag of Honduras.svg Honduras
Flag of Chile.svg Chili

Pertandingan[sunting | sunting sumber]

Babak penyisihan grup[sunting | sunting sumber]

Grup A[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of Uruguay.svg Uruguay 3 2 1 0 4 0 +4 7
Flag of Mexico.svg Meksiko 3 1 1 1 3 2 +1 4
Flag of South Africa.svg Afrika Kidul 3 1 1 1 3 5 –2 4
Flag of France.svg Prancis 3 0 1 2 1 4 –3 1
----
11 Juni 2010
16.00 UTC+2
Afrika Kidul Flag of South Africa.svg 1 – 1
(HT : – )
Flag of Mexico.svg Meksiko Soccer City, Johannesburg
Wasit: Ravshan Irmatov (Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistan)
AW 1: Rafael Ilyasov (Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistan)
AW 2: Bahadyr Kochkarov (Flag of Kyrgyzstan.svg Kirgizstan)
Wasit kaping 4: S. Mohd. Salleh (Flag of Malaysia.svg Malaysia)
Wasit kaping 5: Yuxin Mu (Cithakan:Bendera republik rakyat cina R. R. Cina)

11 Juni 2010
20.30 UTC+2
Uruguay Flag of Uruguay.svg 0 – 0
(HT : – )
Flag of France.svg Prancis Stadion Green Point, Cape Town
Wasit: Yuichi Nishimura (Flag of Japan.svg Jepang)
AW 1: Toru Sagara (Flag of Japan.svg Jepang)
AW 2: Hae Sang Jeong (Flag of South Korea.svg Koréa Sltn.)
Wasit kaping 4: Joel Aguilar (Flag of El Salvador.svg El Salvador)
Wasit kaping 5: William Torres (Flag of El Salvador.svg El Slvdr.)


16 Juni 2010
20.30 UTC+2
Afrika Kidul Flag of South Africa.svg 0 – 3
(HT : – )
Flag of Uruguay.svg Uruguay Stadion Loftus Versfeld, Pretoria

17 Juni 2010
20.30 UTC+2
Prancis Flag of France.svg 0 – 2
(HT : – )
Flag of Mexico.svg Meksiko Stadion Peter Mokaba, Polokwane


22 Juni 2010
16.00 UTC+2
Meksiko Flag of Mexico.svg 0 – 1
(HT : – )
Flag of Uruguay.svg Uruguay Stadion Royal Bafokeng, Rustenburg

22 Juni 2010
16.00 UTC+2
Prancis Flag of France.svg 1 – 2
(HT : – )
Flag of South Africa.svg Afrika Kidul Stadion Free State, Bloemfontein

Grup B[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of Argentina.svg Argentina 3 3 0 0 7 1 +6 9
Flag of South Korea.svg Nigeria 3 1 1 1 5 6 –1
Flag of Greece.svg Yunani 3 1 0 2 2 5 –3 3
Flag of Nigeria.svg Nigeria 3 0 1 2 3 5 –2 1

12 Juni 2010
16.00 UTC+2
Argentina Flag of Argentina.svg 1 – 0
(HT : – )
Flag of Nigeria.svg Nigeria Stadion Ellis Park, Johannesburg
Wasit: Wolfgang Stark (Flag of Germany.svg Jerman)
AW 1: Jan-Hendrik Salver (Flag of Germany.svg Jerman)
AW 2: Mike Pickel (Flag of Germany.svg Jerman)
Wasit kaping 4: K. Al Ghamdi (Flag of Saudi Arabia.svg Arab Saudi)
Wasit kaping 5: Hassan Kamranifar (Flag of Iran.svg Iran)

12 Juni 2010
13.30 UTC+2
Koréa Kidul Flag of South Korea.svg 2 – 0
(HT : – )
Flag of Greece.svg Yunani Stadion Nelson Mandela Bay, Port Elizabeth
Wasit: Michael Hester (Flag of New Zealand.svg Selandia Br.)
AW 1: Jan-Hendrik Hintz (Flag of New Zealand.svg Selandia Br.)
AW 2: Tevita Makasini (Flag of Tonga.svg Tonga)
Wasit kaping 4: Martin Vazquez (Flag of Uruguay.svg Uruguay)
Wasit kaping 5: Carlos Pastorino (Flag of Uruguay.svg Uruguay)


17 Juni 2010
16.00 UTC+2
Yunani Flag of Greece.svg 2 – 1
(HT : – )
Flag of Nigeria.svg Nigeria Stadion Free State, Bloemfontein

17 Juni 2010
13.30 UTC+2
Argentina Flag of Argentina.svg 4 – 1
(HT : – )
Flag of South Korea.svg Koréa Kidul Soccer City, Johannesburg


22 Juni 2010
20.30 UTC+2
Nigeria Flag of Nigeria.svg 2 – 2
(HT : – )
Flag of South Korea.svg Koréa Kidul Stadion Durban, Durban

22 Juni 2010
20.30 UTC+2
Yunani Flag of Greece.svg 0 – 2
(HT : – )
Flag of Argentina.svg Argentina Stadion Peter Mokaba, Polokwane

Grup C[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of the United States.svg Amérika Sarékat 3 1 2 0 4 3 +1 5
Flag of England.svg Inggris 3 1 2 0 2 1 +1 5
Flag of Slovenia.svg Slovenia 3 1 1 1 3 3 0 4
Flag of Algeria.svg Aljazair 3 0 1 2 0 1 –1 1

12 Juni 2010
20.30 UTC+2
Inggris Flag of England.svg 1 – 1
(HT : – )
Flag of the United States.svg Amérika Sarékat Stadion Royal Bafokeng, Rustenburg
Wasit: Carlos Simon (Flag of Brazil.svg Brasil)
AW 1: Altemir Hausmann (Flag of Brazil.svg Brasil)
AW 2: Roberto Braatz (Flag of Brazil.svg Brasil)
Wasit kaping 4: Eddy Maillet (Flag of Seychelles.svg Seychelles)
Wasit kaping 5: E. Menkouande (Flag of Cameroon.svg Kamerun)

13 Juni 2010
13.30 UTC+2
Aljazair Flag of Algeria.svg 0 – 1
(HT : – )
Flag of Slovenia.svg Slovenia Stadion Peter Mokaba, Polokwane
Wasit: Pablo Pozo (Flag of Chile.svg Chili)
AW 1: Patricio Basualto (Flag of Chile.svg Chili)
AW 2: Francisco Mondria (Flag of Chile.svg Chili)
Wasit kaping 4: P. O. Leary (Flag of New Zealand.svg Selandia Br.)
Wasit kaping 5: Brent Best (Flag of New Zealand.svg Selandia Br.)


18 Juni 2010
16.00 UTC+2
Slovenia Flag of Slovenia.svg 2 – 2
(HT : – )
Flag of the United States.svg Amérika Sarékat Stadion Ellis Park, Johannesburg

18 Juni 2010
20.30 UTC+2
Inggris Flag of England.svg 0 – 0
(HT : – )
Flag of Algeria.svg Aljazair Stadion Green Point, Cape Town


23 Juni 2010
16.00 UTC+2
Slovenia Flag of Slovenia.svg 0 – 1
(HT : – )
Flag of England.svg Inggris Stadion Nelson Mandela Bay, Port Elizabeth

23 Juni 2010
16.00 UTC+2
Amérika Sarékat Flag of the United States.svg 1 – 0
(HT : – )
Flag of Algeria.svg Aljazair Stadion Loftus Versfeld, Pretoria

Grup D[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of Germany.svg Jerman 3 2 0 1 5 1 +4 6
Flag of Ghana.svg Ghana 3 1 1 1 2 2 0 4
Flag of Australia.svg Australia 3 1 1 1 3 6 –3 4
Flag of Serbia.svg Serbia 3 1 0 2 2 3 –1 3

13 Juni 2010
20.30 UTC+2
Jerman Flag of Germany.svg 4 – 0
(HT : – )
Flag of Australia.svg Australia Stadion Durban, Durban
Wasit: Marco Rodriguez (Flag of Mexico.svg Meksiko)
AW 1: Jose Luis Camargo (Flag of Mexico.svg Meksiko)
AW 2: Alberto Morin (Flag of Mexico.svg Meksiko)
Wasit kaping 4: Joel Aguilar (Flag of El Salvador.svg El Salvador)
Wasit kaping 5: Henrik Andren (Flag of Sweden.svg Swedia)

13 Juni 2010
16.00 UTC+2
Serbia Flag of Serbia.svg 0 – 1
(HT : – )
Flag of Ghana.svg Ghana Stadion Loftus Versfeld, Pretoria
Wasit: Hector Baldassi (Flag of Argentina.svg Argentina)
AW 1: Ricardo Casas (Flag of Argentina.svg Argentina)
AW 2: Hernan Maidana (Flag of Argentina.svg Argentina)
Wasit kaping 4: S. Mohd. Salleh (Flag of Malaysia.svg Malaysia)
Wasit kaping 5: J. Gek Pheng (Flag of Singapore.svg Singapura)


18 Juni 2010
13.30 UTC+2
Jerman Flag of Germany.svg 0 – 1
(HT : – )
Flag of Serbia.svg Serbia Stadion Nelson Mandela Bay, Port Elizabeth

19 Juni 2010
16.00 UTC+2
Ghana Flag of Ghana.svg 1 – 1
(HT : – )
Flag of Australia.svg Australia Stadion Royal Bafokeng, Rustenburg


23 Juni 2010
20.30 UTC+2
Ghana Flag of Ghana.svg 0 – 1
(HT : – )
Flag of Germany.svg Jerman Soccer City, Johannesburg

23 Juni 2010
20.30 UTC+2
Australia Flag of Australia.svg 2 – 1
(HT : – )
Flag of Serbia.svg Serbia Stadion Mbombela, Nelspruit

Grup E[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of the Netherlands.svg Walanda 3 3 0 0 5 1 +4 9
Flag of Japan.svg Jepang 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Denmark.svg Denmark 3 1 0 2 3 6 –2 3
Flag of Cameroon.svg Kamerun 3 0 0 3 2 5 –3 0

14 Juni 2010
13.30 UTC+2
Walanda Flag of the Netherlands.svg 2 – 0
(HT : – )
Flag of Denmark.svg Denmark Soccer City, Johannesburg
Wasit: Stephane Lannoy (Flag of France.svg Prancis)
AW 1: Eric Dansault (Flag of France.svg Prancis)
AW 2: Laurent Ugo (Flag of France.svg Prancis)
Wasit kaping 4: Roberto Rosetti (Flag of Italy.svg Italia)
Wasit kaping 5: Paolo Calcagno (Flag of Italy.svg Italia)

14 Juni 2010
16.00 UTC+2
Jepang Flag of Japan.svg 1 – 0
(HT : – )
Flag of Cameroon.svg Kamerun Stadion Free State, Bloemfontein
Wasit: O. Benquerenca (Flag of Portugal.svg Portugal)
AW 1: Jose Cardinal (Flag of Portugal.svg Portugal)
AW 2: Bertino Miranda (Flag of Portugal.svg Portugal)
Wasit kaping 4: Oscar Ruiz (Flag of Colombia.svg Kolombia)
Wasit kaping 5: A. Gonzalez (Flag of Colombia.svg Kolombia)


19 Juni 2010
13.30 UTC+2
Walanda Flag of the Netherlands.svg 1 – 0
(HT : – )
Flag of Japan.svg Jepang Stadion Durban, Durban

19 Juni 2010
20.30 UTC+2
Kamerun Flag of Cameroon.svg 1 – 2
(HT : – )
Flag of Denmark.svg Denmark Stadion Loftus Versfeld, Pretoria


24 Juni 2010
20.30 UTC+2
Denmark Flag of Denmark.svg 1 – 3
(HT : – )
Flag of Japan.svg Jepang Stadion Royal Bafokeng, Rustenburg

24 Juni 2010
20.30 UTC+2
Kamerun Flag of Cameroon.svg 1 – 2
(HT : – )
Flag of the Netherlands.svg Walanda Stadion Green Point, Cape Town

Grup F[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of Paraguay.svg Paraguay 3 1 2 0 3 1 +2 5
Flag of Slovakia.svg Slowakia 3 1 1 1 4 5 –1 4
Flag of New Zealand.svg Selandia Anyar 3 0 3 0 2 2 0 3
Flag of Italy.svg Italia 3 0 2 1 4 5 –1 2

14 Juni 2010
20.30 UTC+2
Italia Flag of Italy.svg 1 – 1
(HT : – )
Flag of Paraguay.svg Paraguay Stadion Green Point, Cape Town
Wasit: Benito Archundia (Flag of Mexico.svg Meksiko)
AW 1: Hector Vergara (Flag of Canada.svg Kanada)
AW 2: Marvin Torrentera (Flag of Mexico.svg Meksiko)
Wasit kaping 4: Joel Aguilar (Flag of El Salvador.svg El Salvador)
Wasit kaping 5: Juan Zumba (Flag of El Salvador.svg El Salvador)

15 Juni 2010
13.30 UTC+2
Selandia Anyar Flag of New Zealand.svg 1 – 1
(HT : – )
Flag of Slovakia.svg Slowakia Stadion Royal Bafokeng, Rustenburg
Wasit: Jerome Damon (Flag of South Africa.svg Afrika Sltn.)
AW 1: Celestin Ntagungira (Flag of Rwanda.svg Rwanda)
AW 2: Enock Molefe (Flag of South Africa.svg Afrika Sltn.)
Wasit kaping 4: R. Irmatov (Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistan)
Wasit kaping 5: R. Ilyasov (Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistan)


20 Juni 2010
13.30 UTC+2
Slowakia Flag of Slovakia.svg 0 – 2
(HT : – )
Flag of Paraguay.svg Paraguay Stadion Free State, Bloemfontein

20 Juni 2010
16.00 UTC+2
Italia Flag of Italy.svg 1 – 1
(HT : – )
Flag of New Zealand.svg Selandia Anyar Stadion Mbombela, Nelspruit


24 Juni 2010
16.00 UTC+2
Slowakia Flag of Slovakia.svg 3 – 2
(HT : – )
Flag of Italy.svg Italia Stadion Ellis Park, Johannesburg

24 Juni 2010
16.00 UTC+2
Paraguay Flag of Paraguay.svg 0 – 0
(HT : – )
Flag of New Zealand.svg Selandia Anyar Stadion Peter Mokaba, Polokwane

Grup G[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of Brazil.svg Brasil 3 2 1 0 5 2 +3 7
Flag of Portugal.svg Portugal 3 1 2 0 7 0 +7 5
Flag of Côte d'Ivoire.svg Pantai Gadhing 3 1 1 1 4 3 +1 4
Flag of North Korea.svg Koréa Lor 3 0 0 3 1 12 –11 0

15 Juni 2010
16.00 UTC+2
Pantai Gadhing Flag of Côte d'Ivoire.svg 0 – 0
(HT : – )
Flag of Portugal.svg Portugal Stadion Nelson Mandela Bay, Port Elizabeth
Wasit: Jorge Larrionda (Flag of Uruguay.svg Uruguay)
AW 1: Pablo Fandino (Flag of Uruguay.svg Uruguay)
AW 2: Mauricio Espinosa (Flag of Uruguay.svg Uruguay)
Wasit kaping 4: Martin Vazquez (Flag of Uruguay.svg Uruguay)
Wasit kaping 5: Miguel Nievas (Flag of Uruguay.svg Uruguay)

15 Juni 2010
20.30 UTC+2
Brasil Flag of Brazil.svg 2 – 1
(HT : – )
Flag of North Korea.svg Koréa Lor Stadion Ellis Park, Johannesburg
Wasit: Viktor Kassai (Flag of Hungary.svg Hongaria)
AW 1: Gabor Eros (Flag of Hungary.svg Hongaria)
AW 2: Tibor Vamos (Flag of Hungary.svg Hongaria)
Wasit kaping 4: S. Mohd. Salleh (Flag of Malaysia.svg Malaysia)
Wasit kaping 5: Yuxin Mu (Cithakan:Bendera republik rakyat cina R. R. Cina)


20 Juni 2010
20.30 UTC+2
Brasil Flag of Brazil.svg 3 – 1
(HT : – )
Flag of Côte d'Ivoire.svg Pantai Gadhing Soccer City, Johannesburg

21 Juni 2010
13.30 UTC+2
Portugal Flag of Portugal.svg 7 – 0
(HT : – )
Flag of North Korea.svg Koréa Lor Stadion Green Point, Cape Town


25 Juni 2010
16.00 UTC+2
Portugal Flag of Portugal.svg 0 – 0
(HT : – )
Flag of Brazil.svg Brasil Stadion Durban, Durban

25 Juni 2010
16.00 UTC+2
Koréa Lor Flag of North Korea.svg 0 – 3
(HT : – )
Flag of Côte d'Ivoire.svg Pantai Gadhing Stadion Mbombela, Nelspruit

Grup H[sunting | sunting sumber]

Tim Main M S K GM GK SG Poin
Flag of Spain.svg Spanyol 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Chile.svg Chili 3 2 0 1 3 2 +1 6
Flag of Switzerland.svg Swiss 3 1 1 1 1 1 0 4
Flag of Honduras.svg Honduras 3 0 1 2 0 3 –3 1

16 Juni 2010
13.30 UTC+2
Honduras Flag of Honduras.svg 0 – 1 (HT : – ) Flag of Chile.svg Chili Stadion Mbombela, Nelspruit
Wasit: Eddy Maillet (Flag of Seychelles.svg Seychelles)
AW 1: Evarist Menkouande (Flag of Cameroon.svg Kamerun)
AW 2: Bechir Hassani (Flag of Tunisia.svg Tunisia)
Wasit kaping 4: Yuichi Nishimura (Flag of Japan.svg Jepang)
Wasit kaping 5: Toru Sagara (Flag of Japan.svg Jepang)

16 Juni 2010
16.00 UTC+2
Spanyol Flag of Spain.svg 0 – 1 (HT : – ) Flag of Switzerland.svg Swiss Stadion Durban, Durban
Wasit: Howard Webb (Flag of England.svg Inggris)
AW 1: Darren Cann (Flag of England.svg Inggris)
AW 2: Michael Mullarkey (Flag of England.svg Inggris)
Wasit kaping 4: Martin Hansson (Flag of Sweden.svg Swedia)
Wasit kaping 5: Stefan Wittberg (Flag of Sweden.svg Swedia)


21 Juni 2010
16.00 UTC+2
Chili Flag of Chile.svg 1 – 0
(HT : – )
Flag of Switzerland.svg Swiss Stadion Nelson Mandela Bay, Port Elizabeth

21 Juni 2010
20.30 UTC+2
Spanyol Flag of Spain.svg 2 – 0
(HT : – )
Flag of Honduras.svg Honduras Stadion Ellis Park, Johannesburg


25 Juni 2010
20.30 UTC+2
Chili Flag of Chile.svg 1 – 2
(HT : – )
Flag of Spain.svg Spanyol Stadion Loftus Versfeld, Pretoria

25 Juni 2010
20.30 UTC+2
Swiss Flag of Switzerland.svg 0 – 0
(HT : – )
Flag of Honduras.svg Honduras Stadion Free State, Bloemfontein

Babak gugur[sunting | sunting sumber]

Babak 16 paling dhuwur Prapat-final Semi-final Final
                           
26 JuniPort Elizabeth            
 Flag of Uruguay.svg Uruguay   2
2 JuliJohannesburg
 Flag of South Korea.svg Koréa Kidul   1  
 Flag of Uruguay.svg Uruguay (PSO)  1 (4)
26 JuniRustenburg
   Flag of Ghana.svg Ghana   1 (2)  
 Flag of the United States.svg Amérika Sarékat   1
6 JuliCape Town
 Flag of Ghana.svg Ghana (AET)   2  
 Flag of Uruguay.svg Uruguay  2
28 JuniDurban
   Flag of the Netherlands.svg Walanda  3  
 Flag of the Netherlands.svg Walanda  2
2 JuliPort Elizabeth
 Flag of Slovakia.svg Slowakia   1  
 Flag of the Netherlands.svg Walanda   2
28 JuniJohannesburg
   Flag of Brazil.svg Brasil   1  
 Flag of Brazil.svg Brasil  3
11 JuliJohannesburg
 Flag of Chile.svg Chili   0  
 Flag of the Netherlands.svg Walanda  0
27 JuniJohannesburg
   Flag of Spain.svg Spanyol (AET)   1
 Flag of Argentina.svg Argentina  3
3 JuliCape Town
 Flag of Mexico.svg Meksiko   1  
 Flag of Argentina.svg Argentina   0
27 JuniBloemfontein
   Flag of Germany.svg Jerman  4  
 Flag of Germany.svg Jerman  4
7 JuliDurban
 Flag of England.svg Inggris   1  
 Flag of Germany.svg Jerman  0
29 JuniPretoria
   Flag of Spain.svg Spanyol  1   Papan katelu
 Flag of Paraguay.svg Paraguay (PSO)  0 (5)
3 JuliJohannesburg 10 JuliPort Elizabeth
 Flag of Japan.svg Jepang   0 (3)  
 Flag of Paraguay.svg Paraguay  0  Flag of Uruguay.svg Uruguay   2
29 JuniCape Town
   Flag of Spain.svg Spanyol   1    Flag of Germany.svg Jerman   3
 Flag of Spain.svg Spanyol  1
 Flag of Portugal.svg Portugal   0  


Babak gugur Piala Donya FIFA 2010

Final[sunting | sunting sumber]

----
11 Juli 2010
20.30 UTC+2
Walanda Flag of the Netherlands.svg 0 – 1 a. e. t.
(HT : 0 – 0)
Flag of Spain.svg Spanyol Stadion Soccer City, Johannesburg
Penonton: 84.490
Wasit: Howard Webb (Flag of England.svg Inggris)
AW 1: Darren Cann (Flag of England.svg Inggris)
AW 2: Michael Mullarkey (Flag of England.svg Inggris)
Wasit kaping 4: Yuichi Nishimura (Flag of Japan.svg Jepang)
Wasit kaping 5: Toru Sagara (Flag of Japan.svg Jepang)
(Lapuran) Andres Iniesta Scored after 117 minutes 117'

Statistik[sunting | sunting sumber]

Panyithak gol[sunting | sunting sumber]

Referensi[sunting | sunting sumber]

Uga delengen[sunting | sunting sumber]

Pranala jaba[sunting | sunting sumber]